TV-NOVA-TV.cz
Stránky o Televize Nova

Vladimír Železný

Vladimír Železný se narodil 3. března 1945 v ruském Kujbyševě, dnešní Samaře. Jeho otec byl příslušník československých jednotek v zahraničí a zde si léčil zranění, která utrpěl při bojích pod Kyjevem. Když Vladimíru Železnému byly tři roky, rodina se vrátila do Čech.Vladimír Železný odmaturoval v roce 1963 na Střední všeobecně vzdělávací škole v Praze. Poté po ročním působení ve funkci asistenta produkce v Československé televizi vystudoval pražskou Fakultu sociálních věd a publicistiky.

Během srpnové invaze se aktivně účastnil ilegálního televizního vysílání proti okupaci. Poté odjel do Velké Británie, kde působil v agentuře Associated Press. V roce 1969 se vrátil do Československa dostudoval FSV UK a získal titul PhDr.

Po sametové revoluci se Vladimír Železný v roce 1990 stal mluvčím Občanského Fóra, posléze mluvčím Vlády České republiky a nakonec i poradcem Petra Pidharta.

V roce 1993 získala společnost CET 21 Vladimíra Železného s pomocí amerického investora CME licenci na vysílání celoplošného kanálu. Tato licence byla získána na základě projektu kulturní televize, která měla být podobná ČT2.

V roce 1999 se Vladimír Železný ve zlém rozešel s americkou CME, jež vyústilou v kauzu, díky které Český stát musel vydal ze svého rozpočtu 10 miliard korun. V roce 2002 prodal Vladimír Železný svou televizní licenci firmě PPF Petra Kelnera a vstoupil do politiky.